Başladığı Gibi Biten : The Big Bang Theory

Bunu kaydır

Bilenler bilir. Bir dönemler devasa bir sit-com furyası vardı. Hani şu ota boka gülme efekti koydukları 20 dakikalık diziler. Muhtemelen Married With Children dizisiyle başlayan bu furya ( Benim bilebildiğim en eski ancak içeriği günümüze en yakın olan örnek bu diziydi. Şimdi bile sıkmadan izletir kendisini.) Seinfeld ile iyice ivmelenip bize de Tatlı Hayat, Dadı gibi uyarlamalarla birlikte Birol Güven dizileri bıraktı. İlk dönem Ayrılsak da Beraberiz, Çocuklar Duymasın ve En Son Babalar Duyar dizileri baya iyiydi . Bayıla bayıla da izlenirdi.

CNBC-E’nin aşıladığı yabancı dizi sevgisiyle bizim kuşak da bu furyayı yakalayabildi. O zamanlar altyazılı bir şeyler izlemek baya havalıydı ayrıca. 2000 li yıllar yavaşça 2010’a yaklaşırken bu türün zirvesinde How I Meet Your Mother vardı. Artık bundan da iyisi gelmez herhalde derken o geldi. 2007 Sonbaharı’nda Lise 2’ye geçmiş bir ergen olarak bu da neymiş diye başlamıştım. 2 dahi fizikçinin karşı dairesine aptal sarışının taşınması üzerine inşa edilmiş bir diziydi. Benim en çok hoşuma giden bizim dahilerin çizgi roman ve oyun tutkunu olmalarıydı. O zamanlar Geek kültürü günümüzdeki kadar popüler değildi. Hatta alt kültürdü. Bu tür şeyler genelde asosyal tipler arasında yaygındı. Asosyallikten geek olmak, geek olduğunuz için asosyal olmak. Sonsuz bir kısır döngü… Tamam bu kadar abartmayayım ama şöyle açıklayabilirim. Mesela Arka Sıradakiler ( Evet o dönemler böyle bir dizi vardı ve bayıla bayıla izlenirdi.) ya da Var Mısın Yok Musun konuşulan bir ortamda Spiderman ( Daha Marvel Sinematik Evreni fikri bile ortada yok.) hakkında konuşmanız 15 yaşındaki yaşıtlarınız arasında çocuk görülmenize yol açabilirdi. İşte tam böyle bir ortamda dünyamıza güneş gibi doğdu Sheldon ve Leonard. İki sap, asosyal dahinin güzel komşuları Penny’le olan sosyal ilişkilerine katılıverdik bir anda. En azından ben öyle. Onlar bir şeyler başardığı zaman mutlu olduk, tuttuğumuz takım kazanmış gibi sevindik.

Dizinin başladığı yıllarda halkımız altyazı okuma konusunda fazla ilerleyemediği için çoğu izleyici tarafından aşırı hızlı ve kafa karıştırıcı bulundu. Bu yüzden başlarda o kadar tutulmadı. Ne zaman DC ve Marvel sinemada ciddi ciddi boy göstermeye başladılar. Oyun teknolojisi ilerledi, hayatımıza akıllı telefonlar, sosyal medya girdi. Dizi daha çok tutulmaya, kült olmaya, daha fazla hayran kazanmaya buna bağlı olarak da oyuncular bölüm başına rekor düzeyde ücretler almaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde dizi 12.sezon 24.bölümle serüvenini sonlandırdı. Diziyi tek cümleyle özetleyecek olursam “Başladığı gibi, temposunu hiç düşürmeden bitti.” diyebilirim. Dönemdaşı sayılabilecek How I Meet Your Mother inişli çıkışlı ilerleyip büyük bir hayal kırıklığıyla sonlanırken Big Bang Theory hiçbir zaman kalitesinden ödün vermeden varlığını sonlandırdı. Bu türün bana göre zirvesi olan Friends’tir. Gözümde dizi değil bambaşka bir şeydir. Genelde varisinin de HIMYM olduğu söylenir ancak ben böyle düşünmüyorum. Friend’in ruhuna sahip yapım kesinlikle The Big Bang Theory’dir. 2010 lı yıllarda Friends yapılmak istense ortaya TBBT çıkar.

Bunu çok seviyorum.

Spoiler korkusu olmadan, fazla yorulmadan dizi izlemek ve gülmek istiyorsanız Google’a The Big Bang Theory izle… Öhm, yapmayın öyle şeyler. Neyse tavsiye ederim. Sürpriz konuklar da cabası.

Buralarda da varım

Bir yorum gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares