Farklı Bir Perspektif : Çizgili Pijamalı Çocuk

Bunu kaydır

Gectiğimiz hafta bir dönem filmi izledim. Filmin ismi Çizgili Pijamalı Çocuk, bir kitap uyarlaması. Biyografik filmlerle dönem filmlerinin bende yeri ayrıdır. Özellikle Piyanist’ten beri 2.Dünya Savaşı’nın arkaplanda yer aldığı dramları çok severim. Filmimiz de bu dönemde geçiyor.

Kahramanımız Bruno adında sekiz yaşında bir Alman. Bruno’nun babası rütbeli bir subay, annesi ise ev hanımı. Bir de 12 yaşında bir ablası var Gretel diye. Bruno ailesiyle birlikte imrenilecek bir hayat yaşamaktadır. Arkaplan hakkında bir fikriniz yoksa kesinlikle savaş  ya da savaşa doğru giden bir dünya olduğunu anlayamazsınız. Film Bruno’nun perspektifinden bize yansıtıldığı için gerek nazi amblemi ağırlıklı dekorasyonlar, gerekse bir ritüel haline getirilmiş selamlaşmalar rahatsız etmiyor. Kullanılan renklerin ve müziklerin de bunda etkisi fazla tabi.

Bruno’nun babasının bir yere tayini çıkar ve ailesiyle birlikte bu banliyöye yerleşirler. Meraklı bir mizaca sahip olan Bruno etrafı araştırmaya çalışsa da bu girişimleri ailesi tarafından sürekli engellenir. Bir şekilde evlerinin arka tarafına geçen Bruno hep uzaktan gördüğü çifliğe yakından bakmış ve bir tuhaflık olduğunu anlamıştır. “Neden bütün çiftçiler üstünde numaralar olan çizgili pijamalar giymektedir?”

Bruno’nun bu merakı ailesi tarafından sürekli manipüle edilse de Bruno hiçbir zaman tatmin olmaz ve sürekli bir arayış icinde yer alır. Aradığı sorulara tatmin edici cevaplar bulamasa da Schmuel adlı yeni bir arkadaş bulur kendisine.

Film hiçbir savaş sahnesi ya da kanlı sahneler barındırmasa da içinde bulunduğu tüm gerçeklik sizi içine çekmekte, izleyiciyi bir şekilde rahatsız etmektedir.

Dönem filmlerini seviyorsanız bu filme, hiç değilse çocuk oyuncuların yeteneklerine şans vermenizi şiddetle tavsiye ederim. Film hakkında konuşmak isterseniz yorumlara beklerim.

Buralarda da varım

2 Yorum

  1. Önerini dikkate alıp izleyeceğim. Senin önerilerin boşa olmaz. Hadi bakalım…

    • Sağolasın hocam, senin önerilerini de bekliyoruz. 🙂

Bir yorum gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares