Takip Edilesi Youtube Kanalları

Bunu kaydır

Aslında bugün bir hikaye yazmak istiyordum ama çok zor be sayın okuyucu. Şöyle hoş bir kısa hikaye yazmak için kendimi zorladım ama her yazdığım Nobel Edebiyat’a oynayacak, Hemingway’e selam yollayacak en azından Palahniuk’a göz kırpacak kalitede olduğundan dolayı senin için daha hafif bir şeyler yazmak istedim. Bunların hiçbirini okumadım bu arada, Palahniuk’u da Google’dan bakıp yazdım. Son zamanlarda vaktimin çoğunu Youtube tüketmekte. Günde maksimum bir saat o da.

Madem bu kadar vaktimi alan bir platform bu Youtube, neden sana neler izlediğimi anlatmıyorum ki? Hem de bir içerik bir içeriktir.

Rahmetli Mehmet Ali Birand’ı tanımayanınız yoktur herhalde. Yeni nesil muhtemelen son dönem ana haber sunuculuğu dönemiyle hatırlayacaktır. Bir de piç kurusu gafıyla. Kendisi muhtemelen Türkiye’nin en tarafsız gazetecisidir. Yaptığı 32.Gün programı ve belgeselleriyle en azından  benim için öyle. Bizim insanlarda genelde bir taraftarlık beklentisi var. Toplum tarafından tanınan önemli bir gazetecinin bir ideolojisi olmalıdır daha doğrusu bir propaganda beklentisi, bir gösterici olsun isteği var. Uğur Mumcu gibi bir gazeteciyi, aydını gördükten sonra gazeteci, haberci algısı o yönde şekillendi. Mehmet Ali Birand tamı tamına bir gazeteciyken ( Ticari kaygı ve reyting kaygısı gütmesi dışında.) Uğur Mumcu gibi bir aydın değildir. Bu nedenle kendisine temkinli yaklaşanlar da oluyor haliyle. Sözü daha da uzatmadan her kim akıl edip Youtube’a bu belgeselleri yüklediyse gerçekten iyi bir iş başarmış diyorum. Adnan Menderes döneminin anlatıldığı Demir Kırat belgeselinden 28 Şubat’a kadar hemen her dönemle ilgili bir belgesel var ve dönemin en önemli politikacıları, askerleri ve gazetecileri de bu belgesellerde tanık olarak yer alıyor. Çoğu politikacı verdikleri hatalı kararlar için mecbur olduklarını söylerlerken askerler gayet rahat bir şekilde yapılanları anlatıyorlar.

Namı diğer Huzur ve İrfan ya da sevenlerinin ona hitap ettiği şekilde Faşist Efe Aydal. Bu kanalla ve sahibiyle ilgili tek endişem faşist sıfatını geniş kitlelere sevdirebilecek potansiyelinin olması. Çoğu insan gibi ben de kendisini Huzur ve İrfan videolarıyla tanıdım ancak geçtiğimiz yaz bir podcastini dinleyerek kanalını takip etmeye başladım. Bir de Kırmızı Hap serisi var tabi. Her biri farklı konularda ve en sevdiğim özelliği karşı argümanların neredeyse hepsini düşünüp onlara karşı bir cevap hazırlaması oldu. Elindeki kısıtlı imkanlara rağmen kaliteli içerikler üretiyor. Ha bu arada siyasal sorunlara karşı çözümlerinden dolayı faşist olarak nitelendiriliyor. Çözümleri bana mantıklı gelse de bazıları insan haklarına aykırı. Daha doğrusu yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal durumu. Mesela İtalya’da aşı karşıtlarının çocuklarının okula alınmamasıyla ilgili bir haberden bahsederken kendisinin de benzerini yapacağını söylemişti. Kamu sağlığı açısından mantıklı olsa da temel hak ihlalleri barındıran bir uygulama. Gerek düşünme şekli, gerekse mimiksizliği olsun bana yapay zeka gibi geliyor. Ya da şey bir uzaylı uygarlığında bürokratken dünyaya sürülmüş gibi. Genel bir memnuniyetsizliği var. Buna rağmen çok da üretken. Belki onu buraya sürenler bir kota koymuştur, onu doldurmaya çalışıyordur.

Oyun haberleri, incelemeleri, oyun dünyasına ait magazinel olaylar bu kanalın genel içeriğini oluşturuyor. Kanalı geçtiğimiz aylarda keşfedip baya bir videosunu da izledim. Hikaye anlatıcılığı ve ses tonu çok iyi. Bir de dili çok yapıcı. Bu kadar ergenin bulunduğu, ortamın primcilerden geçilmediği oyun sektöründe fazla sabırlı. Kanal güzel ya, takip edilir yani.

Seksenli ve doksanlı yıllar oyun, çizgi roman, anime vs tüm geek ürünleri konsantre edilmiş ve bu kanal oluşmus. Kanal sahibi bu işi zevk ve hobi için yapıyor bu durum içeriklerinin kalitesine de yansımış. Çocukluğumuzun efsane oyunları (Metal Slug, Super Mario, Sonic vs) Mösyö’nün kanalında ilginç yapım hikayeleriyle birlikte yer almakta. Kanalında en beğendiğim kısım ise şehir efsaneleri.

Tv8’de Aramızda Kalmasın adlı magazin programında sunuculardan birisi Kürk Mantolu Madonna hakkında bir gaf yapmıştı hatırlarsanız. İşte bu arkadaşı da o olayı eleştirdiği bir videoyla tanıdım. Birkaç çıtır çerez parodi videoları olsa da asıl olayı gündemi yorumladığı ya da eleştiri yaptığı videolar. Hikaye anlatımı ve diksiyonu da hoşuma gitti. Az sayıda ancak steril bir kitlesi var. Şu sıralar da baya üretken.

Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine birkaç videosunu izleyerek başladığım kanal. Düşük bütçeyle, neredeyse sıfırdan mizah oluşturuyorlar. Güzel ya, izlenir bence.

Murat Sönmez adında Orta Dünya evrenine gönül vermiş tipi de hafiften Saruman’ı andıran bir abinin kanalı. Kanalın adından da anlaşılacağı gibi videoları Orta Dünya hakkında. Hemen hemen her karakter, ırk ve olayla ilgili videolar üretiyor. Bir nevi cep ansiklopedisi. Orta Dünya’nın Nihat Hatipoğlu’su da diyebiliriz. Amazon’un Yüzüklerin Efendisi dizisi yayınlanmaya başlayınca kendisini artık meydanlarda görürüz gibime geliyor.

Melih Kibar’ın bestelediği dıtdırırı nırırını nı nınını rınınınım müziğinin geçtiği tüm güzel Adile Naşit ve Münir Özkul filmlerinin şirketi Arzu Film. Sadece bunlar değil tabi, Yeşilçam’ın adeta yıldızlar geçidi olan, henüz o seviyede filmler üretemediğimiz (İşte Tosun Paşa, Hababam Sınıfı, Süt Kardeşler vs) çoğu film Ertem Eğilmez’in başını çektiği Arzu Film bünyesinde çekilmiştir. Bu kanalda da bu filmler restore edilmiş bir şekilde yüksek çözünürlükle bizlere ücretsiz sunulmakta. Türker İnanoğlu’nun Erler Film kanalı da özellikle kolay bulunamayan, bulunsa da 240p’den dolayı güzel izlenemeyen son dönem Şener Şen filmlerini yüksek çözünürlüklü bir şekilde yayınlamakta. Göz atmanızda fayda var derim.

Bu kanal ise çok minnoş, tatlış bir kanal. Her güne bir soru konseptiyle hazırlanmış, elle peçeteye çiziktirilmiş gibi duran animasyonlarıyla çoğu konuda bilgi veriyor. Bilgiler haliyle Fransa, Fransız Dünyası ve Fransa’yı etkileyebilecek gündemsel olaylar hakkında. Türkiye hakkında da Suriyeli mülteciler videosu vardı. Genelde Fransızca çalışanlara tavsiye ediliyor. Fransızca çalışmasanız bile hoş bir genel kültür kanalı. Farklı bakış açılarını sevenler için ideal.

Biraz 140 Journos, biraz da Sait Faik öyküleri tadında bir kanal. Bizim nesil Ömer Seyfettin hikayeriyle büyüdüğü için bu kanalı pek beğenmeyebilir.  Kısa videolarını her çeşitten insanın kendileriyle ilgili hikayeleri oluşturuyor. Yazmaya meraklıysanız belki de size ilham verebilecek bir şeylere rastlayabilirsiniz.

Buralarda da varım

Bir yorum gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares